Choroby pasożytnicze zwierząt
Toksoplazmoza

Toksoplazmoza Choroba wywołana przez powszechnie występujący pierwotniak Toxoplazma gondii. Zarażenie następuje po zjedzeniu oocyst znajdujących się w środowisku, wydalanych z kałem kota i innych kotowatych oraz po zjedzeniu cyst znajdujących się w tkankach zwierząt będących żywicielami pasożyta. Inwazja przebiega najczęściej bezobjawowo. Rozpoznanie stawiane jest jedynie na podstawie wyników testów serologicznych. Zapobieganie inwazji polega na wykluczeniu z diety surowego mięsa i utrzymywaniu higieny.  Szczególnie  ważne jest codzienne usuwanie kału i dezynfekcja pojemników na kocie odchody. Oocysty wydalane z kałem kota obok surowego mięsa i nieumytych owoców są głównym źródłem inwazji człowieka.

Tasiemczyca

tasiemczyca

Choroba inwazyjna przewodu pokarmowego wywołana przez tasiemce Dipylidium, Mesocestoides, Taenia, Echinococcus, Diphyllobothrium. Inwazje tasiemców występują bardzo często u psów, rzadziej u kotów. Wywołują biegunkę, osłabienie, niekiedy nawet objawy nerwowe. Możliwe jest zarażenie ludzi po zjedzeniu jaj tasiemca którego larwy osiedlają się w naczyniach krwionośnych wątroby, płuc i innych narządów, otarbiają wywołując bąblowicę. Zapobieganie polega na wykluczeniu z diety surowego mięsa, zwalczaniu pcheł, regularnym odrobaczaniu. Wpływa to na ograniczenie możliwości zarażenia się żywicieli pośrednich którymi mogą być także ludzie.

Glistnica

Glistnica

Inwazja nicieni Tococara i Toxascaris w jelicie cienkim na skutek zjedzenia inwazyjnych jaj. Choroba jest bardzo pospolita u zwierząt mięsożernych. Możliwa jest inwazja u ludzi larw glist na skutek zjedzenia inwazyjnych jaj które wędrują do różnych narządów wewnętrznych takich jak wątroba, płuca, mózg, gałka oczna, serce wywołując chorobę zwaną zespołem wędrującej larwy trzewnej. Profilaktyka polega na utrzymywaniu higieny, sprzątaniu odchodów zwierząt i profilaktycznym odrobaczaniu.

Ancylostomatoza

Tegoryjczyca

Zakażenie tęgoryjcami – nicieniami Ancylostoma i Uncinaria drogą przezskórną lub pokarmową. Poza zaburzeniami funkcji przewodu pokarmowego może wystąpić niedokrwistość bo nicienie odżywiają się krwią. Zapobieganie opiera się na higienie i okresowym odrobaczaniu zwierząt.

Włosogłówczyca

Włosogłówczyca

Wywoływana przez nicień Trichuris vulpis bytujący w jelicie grubym. Inwazja przebiega zwykle bezobjawowo, jednak masowe zarażenie może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia z wyniszczenia.

Babeszjoza

Babeszjoza

Choroba wywoływana przez pierwotniak Babesia canis przenoszony przez kleszcze. Inwazja objawia się wzrostem temperatury, osłabieniem, przyspieszonym oddechem, żółtaczką i niedokrwistością przejawiająca się bladością błon śluzowych . Chorobie towarzyszy hemoglobinuria – krwiste zabarwienie moczu na skutek uszkodzenia nerek. Wątroba i śledziona są bolesne i powiększone. Przy nietypowym przebiegu choroby pojawić się mogą objawy ze strony układu pokarmowego, ośrodkowego układu nerwowego, sercowo-naczyniowego. Nieleczona choroba prowadzi do śmierci zwierzęcia. Zapobieganie polega na zwalczaniu kleszczy.

Świerzb

Świerzb

Inwazja świerzbowca skórnego i usznego wywołująca silny świąd, wyłysienia, strupy i stan zapalny. Leczenie jest trudne z uwagi na możliwość reinwazji pasożytami które przeżyły leczenie lub znajdującymi się w środowisku. Mogą one żyć poza żywicielem do 3 tygodni.

Nużyca psów

nużeniec

Wywoływana przez nużeniec Demodex canis bytujący w skórze i mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Jest to inwazja występująca pospolicie, najczęściej bezobjawowo, jednak przy spadku odporności gdy dochodzi do intensywnego namnażania się nużeńców pojawiają się wyłysienia, guzki przekształcające się w krosty którym towarzyszy świąd.

Źródło: „Diagnostyka i zwalczanie inwazji pasożytów u zwierząt” J.L.Gundłach, A.B. Sadzikowski